LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie

Česká republika – Finsko: V hlavní roli Rosický

28.03.2005 Kvalifikace na MS ve fotbale 2006 v Německu. Česká republika – Finsko: 4:3
Představení mělo naprosto jasného kladného hrdinu z pohledu České republiky a tím byl Tomáš Rosický. Jako správný hrdina byl na scéně skoro vždy, když se dělo něco důležitého a je jeho zásluha, že toto drama mělo pro nás dobrý konec.

První část byla zcela jasně v režii našich herců a nic nenasvědčovalo tomu, že by se poklidná romance měl změnit po půli v nervy drásající drama. Již v sedmé minutě Rosa obral soupeře o míč, předložil ho před bránu a Baroš po delší době v národním teamu opět zavěsil. Naši hráli a Finové v tuto chvíli připomínali statisty. Jediná aktivita spočívala v okopávání Baroše ze všech stran a do všech možných částí těla, což se projevilo tak, že byl Baroš v prvním poločase třikrát ošetřován za čarou. Sudí asi nechal žluté karty doma, jinak si nedovedu představit, že s nimi tak šetřil a v prvním poločase nerozdal ani jednu. Po jednom z faulů kopal Rosa přímý kop z 25ti metrů, který k překvapení všech (včetně finského brankaře) skončil v síti. Až na jedno vypadnutí míče z rukou Petra Čecha už první část žádné vzrušení nepřinesla.

Dobrou náladu po první části nám Finové zkazili hned na začátku druhé části a už po 36 vteřinách snížil Litmanen nádhernou střelou na 2:1. Následoval nejhezčí kus celé hry. Poborský na vlastní pulce přihrál Rosickému, ten zařadil třetí rychlostní stupeň, prohnal se kolem několika finských hráčů, na druhé straně hřiště se do sprintu dal Polák a Rosický mu ve vápně přihrál na gól. Finové měli v tu chvíli ztrátu na oba naše hráče dobré 2-3 metry. Následně se na naší hře začala projevovat absence Galáska. Z roku jsme dostali gól na 3:2. Ty rohy nám moc nejdou, Řecko nás straší ještě od loňského léta. Pohromu pak dokonala Poborského „malá domů“, Ujfaluši už nestačil zasáhnout přesně a Johansson prostřelil Čecha. Srovnáno a do konce nějakých 10 minut. Vzpomněl jsem si na zápas s Rakouskem, kde jsme výhru získali až v nastaveném čase. A taky že jo. Po obrovské šanci Finů to mohlo být 4:3. Petr Čech reflexivně vyrazil hlavičku z bezprostřední blízkosti a z protiútoku vstřelil Lokvenc gól poté, co náhradník Jún pohybem totálně zmátl Finského obránce.

Hodnocení: První poločas byl výborný, každý míč jsme se snažili získat a Finové moc nevěděli co hrát. Baroš jim dělal obrovské problémy a zastavovali ho jen za cenu faulů, které ovšem nebyly oceněny žlutou kartou. Druhý poločas byl horší. Poborskému bych tu chybu nevyčítal, lepší udělat ji v takovémto zápase než třeba s Holanďany doma. Absence Kollera nebyla kritická, ostatně 4 góly hovoří za vše. Petr Čech neměl svůj den a je otázka, kolikrát za reprezentaci se mu to stalo.Ja si myslím, že by nám na to bohatě stačily prsty jedné ruky a ještě by jich několik zbylo volných. Jún nevyužil jedinou šansi kterou měl. Nejsem si jist, zda Sionko je ten pravý na levou stranu zálohy, co třeba Piták? Lokvenc vyhrál spoustu hlavičkových soubojů, vítězný gól a jedno břevno je slušný výsledek. Absolutorium zaslouží Rosický, kromě 2 gólových přihrávek a jednoho gólu přidal obrovské množství černé práce v obraně.