14.02.2005 Bydlím, bydlíš, bydlíme

Bydlení - výkladový slovník pojmů (1)


Nástrah, které vás čekají při koupi bytu či domu, je velmi mnoho. Prodejci realit (podobně jako pouliční gangy či dealeři drog) mluví svou hantýrkou, kterou je nutné se naučit, abyste jako kupující nepřišel o vše. Následující výkladový slovník je prvním pokusem tuto oblast zmapovat.

developerský projekt
ještě jsme nekopli do země, ale máme to moc pěkně namalované. Peníze nám dejte hned a podepište všechno, co vám předložíme. Číst to nemusíte, protože změny stejně nedovolíme. Příští rok se dáte na modlení, aby se to vůbec postavilo.

5 min. od "M"
skoro 10 min jízdy autem. Když nepočítáte parkování. Vlastně se tam dá dostat i za 7 minut, pokud jedete ráno ve 4 hodiny. (jo, jo, jo, to sice zase nejezdí metro, ale co je ideální, že)

10 min. od "M"
zaručeně za Prahou. Určitě mysleli autem. Budete bydlet na vesnici bez jedinýho obchodu. Když trochu nasněží, nejspíš přijedete do práce po 11h., což si vzhledem k hypotéce nemůžete dovolit.

56m byt
tzn., že z toho asi 4m připadají na sklep, 2m na komoru, 6m na balkon a z těch zbývajících 44m si stejně tak 4-8 přisadili (čím menší realitka, tím víc – zažili jsme i rozdíl 24m). Trochu prostoru spotřebuje předsíň, koupelnička a záchod, takže nakonec se budete hádat ve 13m obytné kuchyni s vůní omastku a jediný pokoj bude mít 12m. Pokud zatím nemáte děti, je vyhráno - vejde se tam letiště, skříň a stolek.

rezervační záloha (poplatek)
Velmi originální transakce, podívejme se na ni z hlediska kupujícího.
Vydáváte svoje peníze za to, aby prodávající získal jistotu. Sami za tyto peníze získáváte také jistotu, a to, že už nemůžete couvnout. Pokud couvne prodávající, přinejhorším vám vaše peníze po nějakých průtazích vrátí, což je zjevně takové riziko, které ho neodradí od pokusů prodat byt někomu jinému. Pokud couvnete vy, tak si je nechá. Pokud narazíte na nesolidní lidi, tak si je nechají každopádně.Vůbec to prodávajícího k ničemu nezavazuje. On si vás pojistil za vaše peníze, což do mazanosti předčí i praxi našich pojišťoven. Pokud jste prodávající, určitě ho chtějte! Oblíbený a pravdivý je argument „takhle to chodí všude“.
Stručná definice by mohla znít i takto:
Právě jste si koupili povinnost tuto nemovitost koupit a předem jste složili penále za to, kdybyste to náhodou neudělali.

hypotéka na 100% ceny = mají na mysli cenu odhadní (tj. cca ½ kupní). Odhadce dodá banka. Ten už má školení, jak skrouhnout odhad nemovitosti. Takže – máte-li půlku peněz doma, zbytek vám banka půjčí jakožto 100% odhadní ceny, ale bude za tuhle altruistickou službu chtít vyšší úrok než je dvojnásobek toho na jejich letáčku. Vždyť jde do takového rizika! Ale co by pro vás neudělali…

cena nemovitosti
to, co zaplatíte. No pochopitelně, když nepočítáte takové ty nepodstatné drobnosti jako posudky, kolky, provize realitce, poplatky za zpracování hypotéky, poplatky za vedení účtu, cenu za to, že se pohádáte s celou rodinou, která vám nějak nechce půjčit, cenu za to, že vám nakonec něco půjčí, úroky, převody, daně, materiál pro rekonstrukci, řemeslníky, stavební povolení, stěhování, úplatky a tak. Jaké vybavení? To nemáte spacák a ešus?

daň z převodu nemovitosti
Cena, kterou stát spravedlivě jednorázově požaduje za to, že chcete prodat něco, co je vaše.

daň z nemovitosti
Cena, kterou stát každoročně požaduje a to, že něco máte. Jde o formu trestu za vlastnictví.

daň z příjmu
Pokud se vám podaří prodat za více, než jste koupili, nedivte se, že stát chce svůj podíl na vaší šikovnosti – vlastně dodatečně platíte za bezplatné školství.

služby realitní kanceláře
Realitka je "firma, která podá inzerát". Když se na něj někdo chytí, tak vynaloží energii na několik telefonátů a dohodne, kdy se kdo kam přijde podívat. Její jediná starost je, aby se prodávající a kupující nedohodli bez nich. Vzhledem k tomu, že už žádnou další práci obvykle stejně neudělá, tak by bystřejším mohlo dojít, že jí vlastně nepotřebujou. Pokud jim to projde, pak nastává její největší úkol: vyrazit z kupujících co nejdříve rezervační zálohu (viz. heslo rezervační záloha či poplatek). Pokud se jim zadaří, pak má realitka vyhráno, protože tím jsou v tom obě strany až po uši, takže se radši dohodnou na čemkoli, než by si poplatek nechali propadnout (kupující) nebo zase hledali nového kupce (prodávající). Od této chvíle se realitka nezajímá naprosto o nic, protože má za svou práci zaplaceno a tím ji také považuje za hotovou. Je veřejným tajemstvím, že výše rezervačního poplatku je většinou stejná jako provize realitky a ta si jí pro jistotu rovnou nechá. Bohužel pro vás to všechno právě začíná. V lepším případě realitka disponuje nějakým právníkem, ale je dobré si uvědomit, kdo ho platí a tedy čí zájmy vlastně hájí. Pokud využijete právníka, pak se jeho práce obvykle platí zvlášť a není zárukou neprůstřelnosti smlouvy nebo správného podání na katastr či smlouvy s družstvem. Když je po všem a vy jste prodávající, uvědomíte si, že takhle drahý inzerát byste nikdy nepodali. Pokud jste kupující, neodbytně se vám vtírá myšlenka, co pro vás ta realitka za vaše peníze vlastně udělala. Nemůžete na to přijít…. jo, vlastně s vámi zašli na prohlídku. Uvědomíte si, že tak drahou prohlídku nemá ani Louvre, i když připočtete hotel, taxi a letenku do Paříže v plné sezóně.

katastrofální úřad
Funguje jako "black box". Co tam vložíte, to nadlouho zmizí. V délce průtahů jednoznačně vítězí pražský katastrofální úřad, jinde to není tak zoufalé. Nevíte, co se uvnitř odehrává, natož jakým způsobem. Po uplynutí doby, která vždy přesahuje vaše termíny splatnosti a termíny, kdy máte výsledky z katastru odevzdat u všech čertů, z nich něco vypadne. Nicméně je to instituce, která nepodává žádné záruky na výsledky své práce. Zákon nás mnohem lépe chrání před chybou výrobce bot nebo dětských hraček, než před chybou katastru, natož před nedostatky ve vaší smlouvě, či jakékoli předchozí smlouvě ohledně vlastnictví nemovitosti.