LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie


Jak měnit až vyměnit (2)

09.03.2005 Změna trvalého pobytu II.

Trvalý pobyt nestačí změnit jen ve státních institucích, o kterých jsem psala v minulém článku. Zalovila jsem v hlubinách skříně s šanony a prolistovala všechny smlouvy, co jsem našla.
Trochu se mi ulevilo, že některé smlouvy už nejsou aktuální, ale přesto mi jich zbylo ještě dost. Zaplesala jsem při pomyšlení, jak si zjednoduším situaci, když jsem si vybrala banku, penzijní fond a pojišťovnu v jedné finanční skupině. To by mohlo stačit zajít na nějakou jednu přepážku a je to. Nebo ne? Nebudu vás napínat. Pochopitelně nestačilo. Takže kam dál zajít?

Zaměstnavatel
Jste-li tak zvrhlí, že podnikáte a zároveň jste zaměstnaní, nebo tak lehkomyslní, že jste jenom zaměstnaní, domluvte se v práci na personálním oddělení, oni by to asi měli vědět.

Penzijní fond
Na webu mého penzijního fondu psali, že jim stačí napsat změnu do formuláříku přímo na stránkách. Nevím, jestli to nakonec stačilo, nedali mi zpátky vědět ani slovo, i když jsem je o to ve formuláříku přímo poprosila.
Poznámka po 3 týdnech: přišla mi odpověď na mail, který jsem poslala zároveň s tím jejich formuláříkem. Že mi rádi adresu změní, ať jim jí pošlu. Tak to mě dostali.

Pojišťovny
Pojistky mám u dvou pojišťoven. Ta moje hlavní mě opravdu nepotěšila. Zašla jsem na přepážku a dovolila jsem si s sebou nevzít smlouvy v bláhové představě, že si jejich čísla a tak mohou najít u sebe na oplátku za moji občanku (zbrusu novou, čerstvě zavařenou). Paní mi na úvod řekla, že už jim dva dny nefungují žádné systémy ani na majetek, ani na životní pojištění a tak nenajde nic. Na papír to se mnou nesepíše, protože změny se správně sepisují do elektronické žádanky a ta nefunguje, jak už mi přece řekla v úvodu. Nechtěla jsem se jen tak nechat vyhodit, zvlášť když tam "teď mají ten novej systém" jak říká jedna reklama. Možná, že bych paní i přesvědčila, aby použila papír, jenže jsme zase narazily na čísla pojistek. Moje chabé argumenty, že přece nemusí měnit moje údaje na každé pojistce, ale že je mohou změnit u mé osoby, odměnila shovívavým úsměvem. Čísla z hlavy nevím, s sebou nemám a systém nejde. Možná bych se mohla stavit příští pondělí, to už to snad půjde. Nemusím zkoušet ani žádné jiné místo, systém nejede po celé Praze. Nashledanou.
Poznámka po 3 týdnech: při dalším pokusu už systémy šly a změna proběhla hladce. Po jediném zadání mi vyjeli potvrzení na každou pojistku.
Jelikož jsem v té době ještě neměla žádnou odpověď z mého penzijního fondu (ve stejné skupině) tak jsem zkusila, jestli mi to v pojišťovně zařídí. Mile mě překvapilo, že ano. Sepsali (na papírovou žádanku!) změnu s tím, že to na penzijní fond pošlou. Tak uvidíme, jestli se to povede.

Banky
Vzorná spolupráce se projevila v eBance. Celá změna netrvala ani 5 minut a nechtěli k tomu víc, než tu novou občanku. Neměli žádný problém s více účty, asi to mají interně vyřešené.
O ING bance se zmíním raději samostatně.

Stavební spořitelna
S liškou žádné potíže, všechno hladké jako svezení budulínka.

Leasingovka
Jestli máte autíčko na leasing, bude je vaše stěhování zřejmě také zajímat.

Lékaři
Ani u celkem zdravého člověka jich není málo. Kromě klasického obvoďáka má většina z nás i zubaře, dámy ještě ženského lékaře a příležitostně člověk zajde třeba na krční, nebo něco takového.

Sdružení vlastníků
Kdo si koupil byt, stal se pravděpodobně členem sdružení vlastníků. I sdružení má právo vědět, že už bydlíte u nich a to nejen kvůli poplatkům za služby v domě.

Škola, školka, jesličky
Naše dětičky zpravidla mění bydliště s rodiči a i ony už jsou leckde zaregistrováni. Kromě škol a školek chodí k dětským doktorům, mají nějakou zdravotní pojišťovnu, o sportovních aktivitách a nejrůznějších kroužcích ani nemluvě.

Vizitky a razítka
Už jsou jenom takový bonbónek, i když připouštím, že asi nejdražší z celého ceremoniálu.

Příště si to vážně rozmyslím se zase někam stěhovat, nebo slevím ze svých jistot a budu radši úřadům rozesílat dopisy. Nebo se dočkáme světlejších zítřků? Ty si představuji s centralizovanou státní správou a finančními skupinami, které opravdu fungují jako skupiny. A to vše nejen za účelem pronásledování jednotlivců, ale i pro usnadnění třeba právě změny bydliště.

DISKUSNÍ FÓRUM NA TYL.CZ
diskusní fórum čtenářů  

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vloďż˝it prďż˝spevek

Titulek Jméno Datum
Vyborny clanek Ondrej 16.12.2008 18:19
a nepárat se s nima poslat 3.7.2008 14:40
a ještě něco tony 11.9.2007 16:08
trvalé bydliště v ateliéru Markus 13.7.2007 20:13

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vložit příspěvek


Fotografie


NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda