07.07.2005 Včera zasáhly Londýn teroristické útoky

Cítím s Londýnem

Většinou nepíšu osobní články a i dnes jsem chtěl psát o něčem jiném. Včerejší teroristický útok na Londýn mě donutil změnit téma dnešního článku. Londýn je město, které mám velmi rád a před týdnem jsem se vrátil z dovolené, která zahrnovala i dvoudenní návštěvu Londýna. A přesně před 14ti dny jsem byl i na jedné z osudných stanic metra – Liverpool station.

I to je důvod, proč se mě tento teroristický a vražedný útok dotýká osobně. Londýn a především jeho obyvatelé mají s teroristickými útoky, bombardováním a zastrašováním zkušenosti již od minulého století. Za druhé světové války byl Londýn jeden z hlavních cílů německého bombardování a to jak letadly tak střelami V1 nebo V2. Obyvatelé Londýna to nesli více než statečně. Teroristické útoky již Londýn zažil, když se dostal na seznam cílů teroristické skupiny IRA.

Podle záběrů a informací z médii nesou, dalo by se říci jako vždy, obyvatelé Londýna tento útok statečně a panika Londýn nezachvátila. Jistě bude nějakou dobu trvat, než se vše zase vrátí do běžných kolejí. Kdyby útok přišel o jeden den dříve, Londýn by asi nezískal pořádání Olympijských her. Ale i v Paříži před několika lety vybuchovaly bomby. V tomto ohledu není bezpečné žádné město na světě. A naše společné poselství, jako součásti svobodného světa, by mělo být, že v tuto chvíli má Londýn a s ním celá Velká Británie nejen naše sympatie, ale i naši plnou podporu. Stejně jako v minulosti New York, Bali nebo Madrid.