LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie


Sníží se rozpočty států EU?

16.12.2005 Průlomové rozhodnutí Evropského soudního dvora v otázce zdanění.
Pro někoho možná překvapivě nebudu psát o rozpočtu EU, o kterém se nyní mluví prakticky všude, ale o rozpočtech jednotlivých států Evropské unie. V úterý (13. 12. 2005) jsem na aktualne.cz našel článek, že britská maloobchodní společnost Marks and Spenser vyhrála u Evropské soudního dvoru svoji při o tom, že si může odepsat ze svých daní (rozuměj domácích) ztráty svých dceřiných (Rozuměj zahraničních) společností a mají právo požádat finanční úřady o vrácení daně.
Proč je toto rozhodnutí podle mého názoru zlomové? Tady je pár důvodů:

01) To co asi napadne každého je, že pokud s žalobou uspěl Marks and Spenser, tak další při vidině možného zisku, respektive možností vrácení už jednou zaplacených daní, si řeknou proč to také nezkusit. V této souvislosti by mě zajímalo, jak moc zpětně by si to dotyčné firmy mohly zažádat.

02) Druhý logický důsledek je to, že tuto účetní operaci firmy pochopitelně zahrnou do své optimalizace daní pro tento rok. U nás se daňová přiznání za předchozí rok mohou podat například na konci března nebo na konci června, v případě, že daňové přiznání podává daňový poradce. Tedy některé státy by mohly vybrat na DPPO (dani z příjmu právnických osob) méně, než byly jejich odhady v rozpočtech. DPPO zajisté není jedinou daní a její částečné snížení nemusí být nějak zvlášť dramatické, ale pokud se s těmi penězi v rozpočtech jednotlivých států počítá, pak někde chybět budou. Státy má ještě mnoho dalších fint, jak z lidí vytáhnout peníze – DPH, spotřební daně, sociální pojištění, zdravotní pojištění, cla (ty jdou do rozpočtu EU), silniční daň a další. Ale do budoucna by mohla být dobrá zpráva, že státy by byly donuceny hospodařit (respektive přerozdělovat) o něco méně peněz než dosud, což při efektivnosti přerozdělování lze jen uvítat.

03) Poslední výhoda tohoto rozhodnutí mě napadá, že zahraniční firmy nebudou mít v rámci EU obavy z investic, protože si tyto investice (v prvních letech pochopitelně ztrátové) budou moci odepsat doma z daní. Což při rozhodování, zda investovat ve státu EU nebo mimo EU může hrát podstatnou roli. O rozhodování zda investovat či nikoliv ani nemluvě.

Nechci křičet hop, dokud více firem nevyhraje podobné spory, ale důvody k mírnému optimismu tu jsou.

Související odkazySouvisející odkazy

Aktuálně.cz - - zpráva o vyhraném soudnímsportu u Evropského soudního dvora firmou Marks and Spencer.


Soubory ke staženíSoubory ke stažení

Rozhodnutí ESD - - celý text rozhodnutí Evropského soudního dvora v češtině. (*.rfc822) - (112kB)


DISKUSNÍ FÓRUM NA TYL.CZ
diskusní fórum čtenářů  

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vloďż˝it prďż˝spevek

Titulek Jméno Datum

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vložit příspěvek


Fotografie


NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda