LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie


Evropská ústava je mrtvá. Ať žije Francie.

30.05.2005 První odmítnutí Evropské ústavy (Smlouvy o ústavě pro Evropu)
To jsou paradoxy, co? Nic nevyjadřuje lépe skutečnost odmítnutí Smlouvy o ústavě pro Evropu Francouzi v nedělním referendu, než tento citát z Havlovy divadelní hry. Francie – či po včerejšku už můžeme říci hlavně její prezident, se snažil udělat vše pro to, aby Smlouvy o ústavě pro Evropu byla prosazena za každou cenu. Jak ukázalo nedělní hlasování, většina hlasujících občanů Francie má jiný názor.
Nedělám si iluze, že velká část voličů vhodila své NE z důvodů, které neměly s ústavou nic společného, ať už šlo o nesouhlas s prezidentem Chiracem, nesouhlas s vládou nebo nespokojenost s EU jako takovou. Ale stejně tak část voličů hlasujících pro ANO mohla hodit lístek z jiných důvodů než pro podporu samotné ústavy. Kolik hlasujících tuto ústavu četlo? Všech 353 stránek?

Nutno k tomu dodat, že obavy z možného odmítnutí Smlouvy o ústavě pro Evropu v ostatních státech EU byly tak silné, že se všemožně snažily dokázat Francii, že to s ní ostatní státy EU myslí velmi dobře a Francouzi se tak nemusejí ničeho obávat.

Pár příkladu z poslední doby:

01) Odmítnutí směrnice Bolkenstein a zmírnění paktu stability.

02) Těsně před nedělním referendem ve Francii byla Smlouvy o ústavě pro Evropu schválena v pátek v horní komoře německého parlamentu - Spolkové radě. Jasný vzkaz vyslaný do Francie.

03) A úplně na poslední chvíli EU v pátek VEČER zahájila oficiální kroky u WTO ohledně zavedení cel na dovoz textilu – pravděpodobně náhoda.

Odmítnutí Francie nemusí znamenat ještě konec Smlouvy o ústavě pro Evropu. V případě, že by byla Francie jedinou zemí EU, pak by přišlo na řadu asi opakování referenda, ostatně s tím už má EU zkušenosti z Dánska či Irska (smlouva z Nice). Nicméně aktuální průzkumy z Nizozemí ukazují, že je zde pravděpodobnost odmítnutí vysoká (60% pro NE). A na řadu mohou přijít další státy, kde je vztah ke Smlouvě o ústavě pro Evropu spíše negativní: Velká Británie, Dánsko a Polsko.

Jsou Francouzi euroskeptici? Že je to směšná otázka u státu, který byl zakládajícím členem ESVO/EHS/ES/EU. Ano, je to směšná otázka. Proč, ale pak dostanou všichni odpůrci TÉTO Smlouvy o ústavě pro Evropu nálepku, že jsou euroskeptici? Pro všechny nálepkující je asi zatěžko pochopit, že tato Smlouva o ústavě pro Evropu je pro její odpůrce špatná. To ale neznamená, že jsou proti jakékoliv ústavě a už vůbec to neznamená, že jsou proti Evropské unii jako takové. Odpůrci jsou proti této. Nic víc, nic míň. Stejně tak by bylo jednoduché označit všechny příznivce jako euronaivisty. A byla by to stejná chyba. Dokud se obě strany nebudou respektovat, ale pouze urážet, je jakákoliv diskuse zcela zbytečná.

Související odkazySouvisející odkazy

Špatné zprávy ze summitu EU
iDnes - Německo souhlasilo s euroústavou
NOVINKY.CZ - EU zahájila postup proti čínskému textilu u WTO
NOVINKY.CZ - EU požádala Čínu, aby omezila dovoz textilu


DISKUSNÍ FÓRUM NA TYL.CZ
diskusní fórum čtenářů  

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vloďż˝it prďż˝spevek

Titulek Jméno Datum

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vložit příspěvek


Fotografie


NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda