LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie


Diskuse s Francouzským ministrem zahraničí panem Philippe Douste–Blazy

17.10.2005 Evropské diskusní fórum, Kulturní rozmanitost a evropská identita
Ve čtvrtek 6.10.2005 se v rámci Evropského diskusního fóra UK uskutečnila diskuse na téma Kulturní rozmanitost a evropská identita, kde byl hlavním hostem ministr zahraničí Francouzské republiky pan Philippe Douste–Blazy. Diskuse začala asi s 20ti minutovým zpožděním oproti předpokladu.
Na diskusi se měl objevit i ministr kultury České republiky pan Vítězslav Jandák, nicméně místo něj zde byl za ministerstvo kultury pouze náměstek, který přítomným ani nesdělil, proč ministr kultury nedorazil. Z projevu pana Philippe Douste – Blazy jsem zaznamenal následující myšlenky:

Snaha nalézt správnou evropskou cestu. Francie a Česká republika mají stejné myšlenky. Krátce se zmínil o Karlu IV., který byl vychováván ve Francii. Myšlenka humanity. Pak na chvíli vypadl překlad a protože francouzsky neumím, tak jsem pochopitelně ničemu nerozuměl. Pan ministr dále poznamenal, že nyní je 25 národů je součástí jedné rodiny. Evropský projekt je projektem politickým a že zde vidí 2 nebezpečí.

Prvním nebezpečí ztráty identity, nebezpečí jedné kultury. Tím je obhajitelná nutnost 50% produkce filmů z Evropy, to bylo (z pohledu ministra) dobré rozhodnutí. Následoval lehký útok na USA - kdo si může dovolit satelity (Disney, Murdoch), aby vzápětí řekl, že nemá nic proti USA a jejich filmům.

Druhým nebezpečím je nebezpečí izolace - špatně řízená globalizace, podpořit sociální Evropu, ekonomickou Evropu a schválit novou audiovizuální politiku. Dále upozornil, že film je nosičem vlivu, měl by se vybudovat evropský film. Francie má dlouhou zkušenost a je ochotna jí sdílet. Kritizoval Brity, kteří si přejí zpochybnit směrnici o regulaci filmové tvorby. Francie přišla s myšlenkou evropské digitální knihovny a snaží se získat pro tuto myšlenku podporu.

Je škoda, že čeští účastnící diskuse (například programová Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Eva Zaoralová) nezkrátili své příspěvky na nezbytné minimum, aby zbylo více času na případné dotazy na pana mistra zahraničních věcí, který byl hlavním hostem. Takto byly položeny jen 2 dotazy a diskuse byla ukončena. Možná, že by pak také padla otázka, zda Francie hodlá prosazovat po regulaci filmu i regulaci v oblasti knih, hudby nebo Internetu a jestli zde nevidí jistou souvislost s Orwellovým románem 1984.

Související odkazySouvisející odkazy

UK i-Forum - Francouzský ministr zahraničí přednášel na UK
EurActiv - Douste-Blazy: EU potřebuje silnou kulturní politiku
Čeká televize - Objem evropské tvorby ve vysílání České televize v jednotlivých čtvrtletích roku 2005


DISKUSNÍ FÓRUM NA TYL.CZ
diskusní fórum čtenářů  

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vloďż˝it prďż˝spevek

Titulek Jméno Datum
Jako obvykle:nic nového,jedeme dál... František Horáček 13.5.2006 10:02

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vložit příspěvek


Fotografie


NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda