01.04.2005 Co se dělo na sjezdu Sociální demokracie v Brně

Schizofrenní sjezd ČSSD

Optimisté, převážně z řad ČSSD, očekávali, že Sociální demokraté vyjdou ze sjezdu posíleni. Pesimisté naopak říkali, že se krize uvnitř největší vládní strany ještě prohloubí. Sjezd dal za pravdu těm druhým.

Nejen podle mého očekávání se novým předsedou stal Stanislav Gross. Ostatně volba mezi Grossem a Škromachem, která připomíná ono úsloví o blátu a louži, vedla část delegátů k vhození neplatných hlasovacích lístků (celkem 26 hlasovacích lístků) a část delegátů – 32 hlasovacích lístků - se nevyjádřila pro žádného z kandidátů. Celkem tedy 10,5% hlasujících delegátů se nevyslovilo ani pro jednoho z kandidátů. Stanislav Gross pak získal 291 hlasů a tedy 52,7%, Zdeněk Škromach získal 203 hlasů a tedy 36,8%.

Tady si neodpustím pouze drobnou odbočku – na webu ČSSD je u Zdeňka Škromacha napsáno číslo 36,7 – ovšem pokud zaokrouhluji číslo 36,77 na jedno desetinné místo, pak by se mělo uvádět číslo 36,8. Že by záměr, aby vítězství Stanislava Grosse vypadalo lépe?

Nicméně tato čísla (rozdíl 15,9% respektive 88 hlasů) podle mě dokazují, že Stanislav Gross má od sjezdu daný poměrně silný mandát a nikoliv slabý, jak některé komentáře naznačují. Tento můj názor ještě podtrhuje fakt, že jako statutární (=čti první mezi místopředsedy) místopředseda byl zvolen Bohuslav Sobotka, který je v podstatě Grossovým člověkem. Mimojiné o něm předseda KSČM Miroslav Grebeníček prohlásil:"Tandem ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka s vicepremiérem Martinem Jahnem by se podle Grebeníčka uplatnil i v ODS. "Já je tam vidím jako živé," dodal.".

Zároveň se ovšem sjezd ČSSD usnesl na následujícím:

Bod 31. žádá předsedu vlády ČR, ministry zastupující ve vládě ČSSD a poslance, aby podnikli veškeré kroky směřující k zabránění konání předčasných voleb

Bod 32. žádá předsedu vlády ČR a všechny ministry zastupující ve vládě ČSSD a poslance, aby v případě rozpadu stávající vládní koalice pokračovali v plnění volebního programu ČSSD prostřednictvím menšinové vlády a to až do termínu řádných voleb

A dále: Sjezd sociální demokracie dnes odmítl zrušit usnesení bohumínského sjezdu, které od roku 1995 zakazuje ČSSD spolupracovat na vládní úrovni s KSČM. PRO zrušení toho usnesení z bohumínského sjezdu bylo 60 delegátů z 580.

A právě volba Stanislava Grosse a Bohuslava Sobotky, nezrušení spolupráce s komunisty, snaha zůstat ve vládě stůj co stůj a zabránění předčasným volbám jsou podle mého názoru kroky ve vzájemném rozporu. Miroslav Kalousek na sjezdu jasně naznačil, co bude následovat po zvolení Stanislava Grosse předsedou ČSSD: "Vy i my dobře víme, že obtížné úkoly zůstanou, že je však docela dobře možné, že už je nebudeme moci řešit až do příštích voleb spolu."

Tedy chtěl-li sjezd udržet vládu, pak mol zvolit někoho jiného než Stanislava Grosse. Počítal-li sjezd s odchodem KDU-ČSL, pak si musel spočítat, že bude potřebovat hlasy nebo neúčast KSČM při hlasování o důvěře vládě a mohl zrušit usnesení bohumínského sjezdu. Duo Gross-Sobotka je pro KSČM jako červený (modrý?) hadr před očima rozzuřeného býka. Rozhodně lépe by vláda prošla hlasováním o důvěře se Zdeňkem Škromachem i přes všechna jeho ujištění o tom jaký je (jako bývalý komunista) komunistobijec.