13.04.2005 Úřednická vláda je špatné řešení

Gross se inspiroval u Kalouska

Při sestavování vlády po pádu Špidlova kabinetu se předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek do společné koaliční vlády nikterak nehrnul. A když už ho tam chtěl Stanislav Gross dostat, stanovil si Miroslav Kalousek neprůchodnou podmínku - křeslo ministra financí, odkud by se musel poroučet Bohuslav Sobotka, tedy Grossův člověk.

Gross na to tehdy nepřistoupil a Kalousek jako chytrá horákyně zůstal mimo vládní team. Že to byl krok velmi prozíravý se ukázalo hned o několik měsíců později, když se vláda kvůli premiérovi ocitla v krizi. Kalousek měl v tu chvíli plné ruce trumfů - nebyl ve vládě, mohl v klidu složit funkci předsedy rozpočtového výboru a po počátečním odmítání zveřejnil své věřitele.

Když nyní byl už (dosud ještě) premiér Stanislav Gross donucen začít uvažovat o nové vládě, ale už bez své osoby, napadlo ho Kalouskovo řešení. Tedy v podstatě být u vlády, ale moc se neušpinit, což se u Kalouska osvědčilo. Kdyby se vláda s Kohoutem jako premiérem osvědčila, ČSSD by to vydávala za svůj úspěch. Pokud ne, alibisticky by od ní dala ruce pryč. ČSSD by přece za nic nemohla, protože by tam přece nebyl nikdo z jejího vedení. Zkušenosti s jednou úřednickou vládou už tu máme, výsledkem bylo mj. prodej IPB do rukou Nomuru, spojení Aera Vodochody s Boeingem a nalití peněz do Zetoru. Následně nikdo nechtěl vzít odpovědnost na sebe.

Nevěřím, že by tak ostřílený politický pistolník jako je Miroslav Kalousek Grossovi na něco podobného skočil, obzvláště, když to sám před časem vymyslel. Pravděpodobnější je, že předseda KDU-ČSL má už promyšlené další dva tahy dopředu a Gross tak bude mít velmi omezený manévrovací prostor.