LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie


Vládní krize pokračuje 3. měsícem - ještě že tak

18.04.2005 Čas zbývající do řádných voleb se krátí
Uznávám, že po přečtení titulku si o mě budete myslet, že jsem se zbláznil. Nicméně po realistickém zhodnocení situace to tak je i když pouze z pohledu voliče, který na pomyslné přímce politických názorů stojí ve středu nebo od středu napravo. Nicméně stále je potřeba vidět reálné rozložení sil v parlamentu.
Po volbách v roce 2002 měla ČSSD skoro ideální podmínky pro splnění svého programu. Mohla vytvořit menšinovou vládu se silnou podporou KSČM v parlamentu a prosazovat tak jeden horší socialistický zákon za druhým. Vladimír Špidla se rozhodl jinak a zaplatil za to jak ztrátou premiérského křesla, ztrátou křesla předsedy, tak prohranými volbami prezidentskými i evropskými. Útěchou, nejen za prohrané volby do Evropského parlamentu mu může pochopitelně být teplé místo eurokomisaře v Bruselu. Stanislav Gross, který měl pochopitelně na všech neúspěšných volbách stejný podíl jako Vladimír Špidla, se rozhodl opět pro 101 koalici. Jako třešničku na dortu k tomu přidal totálních krach ČSDD v senátních volbách a neúspěch ve volbách do krajských zastupitelstev.

Krátké shrnutí od posledních voleb jsem zde uvedl zcela záměrně. Koalici stejně ČSSD v některých případech využívala jen jako kulisu a v parlamentu pak hlasovala s komunisty, naposledy například při zamítnutí novely zákona, který měl umožnit žákům základních škol podat si přihlášku na více středních škol. Při reálné společné síle poslanců ČSSD a KSČM 111 poslanců je skoro zázrak, že ještě nenastala hlasovací mašinérie, která by zbývající strany v parlamentu zcela převálcovala. Každou chvíli, kdy je ČSSD nucena ztratit tím, že se zabývá sama sebou, je nutné připočítat k dobru. Tím, že už třetí měsíc má ČSSD jiné problémy, nezbývá ji čas na prosazování socialistických řešení jako například plošných majetkových přiznání, registračních pokladen pro všechny, zvyšování minimálních mezd nebo třeba pokračování regulace v oblasti bydlení.

Idealisticky bych sice mohl kalkulovat s předčasnými volbami, ale 111 poslanců je stále v parlamentu většina a tu je nutno brát nesmírně vážně. Dokázal bych si představit, že vláda bude trávit svůj čas účelněji, ale rozhodně to nejde čekat od stran jako je ČSSD nebo KSČM. Do voleb zbývá přibližně 14 měsíců a určitý čas před volbami už nebude ČSSD s KSČM schopna v parlamentu nic prosadit. Proto je dobře, že má ČSSD už třetím měsícem zcela jiné starosti.

Související odkazySouvisející odkazy

iDnes - Poslanci zamítli přihlášky na více škol.


DISKUSNÍ FÓRUM NA TYL.CZ
diskusní fórum čtenářů  

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vloďż˝it prďż˝spevek

Titulek Jméno Datum

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vložit příspěvek


Fotografie


NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda