LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie


Nekonzistentnost ODS

08.09.2005 Protichudná vyjádření předsedy ODS ohledneě Marie Benešové, Nejvyšší státní zástupkyni.
O vrchní státní zástupkyni by se daly popsat stohy papíru. A nejde jen o střet s ministerstvem spravedlnosti, potažmo s ministrem spravedlnosti a jeho mluvčím. Není to tak dávno co nařkla starosty z úplatnosti nebo co se angažovala v kauze Kořistka. Neméně zajímavé je i sledovat chování ostatních politických aktérů.
Dnes se chci zaměřit, pro někoho možná překvapivě, na postoj ODS respektive na postoj jejích čelních představitelů. Je pozoruhodné, jak se jejich vyjádření v nepříliš dlouhém časovém horizontu liší. Začít můžeme u výroku nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové v Hospodářských novinách (březen 2004)

"Korupce je nyní v komunální sféře skoro v každém větším městě a někteří starostové se chovají jako gubernátoři,"

následoval výrok předsedy ODS Miroslava Topolánka, který řekl 14.5.2004, že jakmile se jeho strana dostane k moci, Benešovou odvolá.

Toto ještě upřesnil později na rádiu F1 (23.06.2004):

Dotaz posluchače:
Dobrý večer, tady posluchač z Plzně. Já bych měl dotaz na pana Topolánka ohledně podobné věci a to se týká vlastně paní Benešové, vrchní státní zástupkyně. Nechápu rozhodnutí, nebo rozhodnutí do médií pustit takové osočení, že by ji odvolal v případě vítězství ODS, já si myslím, že to je vyhrožování jenom proto, že paní státní zástupkyně řekla, že naši starostové jsou gubernátoři, protože bohužel jak se dnes ukazuje, je to vlastně pravda...

Moderátor (Petr Šimůnek):
Dotaz je myslím jasný.

Host (Mirek Topolánek):
Zase musím říct, že věříte médiím víc, než je nezbytně nutné. Já jsem totiž to řekl trošičku jinak a já vám to zkusím zopakovat. Nejvyšší státní zástupce je pořád jenom nejvyšší státní úředník. Není to politik. Nechte politikům, aby se medializovali, ti hloupí politici, ale státní úředník má být nezávislý, má být samozřejmě důsledný a nemá vystupovat v médiích u případů, které nejsou uzavřeny. Paní Benešová porušila, bagatelizovala, že řekla, že všichni jsou to lumpové, za druhé vstupovala do otevřených případů, za třetí předjímala řešení a já jsem pouze řekl, že kdybych měl tu pravomoc, tak s takovým státním úředníkem bych se rozloučil. Nic víc jsem neřekl.

Nicméně letos například v TV Nova v Sedmičce řekl následující:

Mirek Topolánek, předseda ODS:
Dobře neskončil, že by se to v některých jiných zemích, díky tomu, že ta úprava je zřejmě přesnější, určitě nestalo. I já souhlasím s tím závěrem, a souhlasím s panem předsedou Paroubkem, že kdyby se na základě takových věcí, jako se stala teď, měl odvolávat nejvyšší státní zástupce, tak by to bylo bezprecedentní, bylo by to chybné. S tím souhlasím, a pojďme, možná trochu dál. Já nechci dělat právní rozbory, jaký je rozdíl mezi vydáním pachatele do ciziny a předáním ....

Tato nekonzistentnost v tomto konkrétním doloženém případě nevrhá dobré světlo na ODS. Vypovídá to spíše o jednorázových účelových vyjádření než o nějakém dlouhodobém trvalém názoru. Rok před volbami to není správně vyslaný signál k voličům, pro které ODS může být nečitelná. Nutno dodat, že samozřejmě ODS není jediná strana, která mění svá stanoviska. Je možné zmínit i ČSSD, jejíž poslanci, společně s KSČM, schválili povinné vydávání účtenek u nákupu nad 50,- Kč, aby v zápětí mohli připravit novelu, která tuto povinnost zruší. A na příklad v názoru na referendum o Evropské ústavní smlouvě mění svá stanoviska podle aktuálních průzkumů veřejného mínění více stran než jen ČSSD a ODS.

DISKUSNÍ FÓRUM NA TYL.CZ
diskusní fórum čtenářů  

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vloďż˝it prďż˝spevek

Titulek Jméno Datum

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vložit příspěvek


Fotografie


NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda