LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie


Kosmetické změny nedělají novou vládu

02.05.2005 Nečekejme od staro-nové vlády nic převratného.
Ve staro-nové vládě se objeví 4 noví ministři a místo skandály zkompromitovaného Stanislava Grosse nastoupil pragmatický Paroubek. Ostatně číslovka 4 by mohla být pro ČSSD magická, protože od roku 2002 má již v pořadí 4. ministerského předsedu. Zeman --> Špidla --> Gross --> Paroubek.
Pokud se Stanislav Gross v posledních dnech než byl odejit oháněl tím, že jsme (rozuměj Česká republika) šampióni, pak v disciplíně rychlosti střídání premiérů zcela zajisté ano. V Itálii po prohraných volbách, z pohledu hlavní vládní strany, se vláda během 1 týdne (srovnej s 3 měsíci v ČR) odměnila a opět získala důvěru v parlamentu. A to vše bez změny premiéra, kterým zůstává Silvio Berlusconi.

Ačkoliv programové prohlášení ještě není na světě, dovolím si drze odhadnout jaké bude. Bude stejně bezobsažné jako předchozí programové prohlášení vlády Stanislava Grosse nebo Vladimíra Špidly. U jakéhokoliv konkrétního závazku by totiž hrozilo, že by se na konci vládního období mohl každý přesvědčit, zda tento závazek splněn byl či nikoliv. A tomu je potřeba zabránit stůj co stůj. Proto bude programové prohlášení plné všeobecných proklamací a frází.

Staro-nová vláda za dobu, která jí zbývá do konce neudělá nic podstatného. Psal jsem to už v jednom minulém článku o vládě Stanislava Grosse a pro tuto vládu platí to samé. Dílem to bude kvůli neschopnosti, dílem kvůli času, který ji zbývá. O důvěru vláda požádá parlament 13. května. Pokud ji získá, pak do voleb jí bude zbývat tak 12-13 měsíců. A od této doby můžeme jen odečítat: 2 měsíce volební kampaň, 2 měsíce parlamentní prázdniny. To vše za předpokladu, že nenastane nějaká neočekávaná událost: někdo se vzbouří v ČSSD nebo v US-DEU. O tom, jak je 101 koalice křehká máme za více než 3 roky působení dost důkazů. Hlavním zájmem tak bude například to, jak rozdělit 80 mld. Kč, které vláda utržila za privatizaci Českého Telecomu. Místo, aby se pomocí těchto peněz snížil dluh České republiky nebo byly použity na start důchodové reformy, budou ztraceny za silnice nebo dotační bytovou politiku.

Související odkazySouvisející odkazy

Gross se neprobudí, protože nemá z čeho
iDnes - Berlusconi rezignoval, aby posílil koalici
iDnes - Berlusconi představil nový kabinet


DISKUSNÍ FÓRUM NA TYL.CZ
diskusní fórum čtenářů  

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vloďż˝it prďż˝spevek

Titulek Jméno Datum

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vložit příspěvek


Fotografie


NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda