15.08.2006 Norton Antivirus – odstranění a odinstalace z počítače

Jak odinstalovat Norton Antivirus

Norton Antivirus je poměrně spolehlivý a hned tak nějaké svinstvo vám do počítače nepustí, tedy a předpokladu, že povolíte průběžnou aktualizaci virových bází. Kritika však říká, že Norton Antivir je velmi těžkopádný, pracuje pomalu a v RAM vám sežere kus paměti. Kromě toho u některých uživatelů odinstalace s sebou vzala i Windows a nezbylo než instalovat znovu. Následující článek dá návod, jak Norton Antivir odinstalovat co možná nejčistěji.

Koupil jsem si upgrade Nortona Antivir z 2004 na 2006 a naivně jsem čekal, že to bude jen upgrade. Má naivita byla vzápětí potrestána, když jsem zjistil, že upgrade má tendenci nainstalovat NA úplně znova. Odinstalaci předchozí verze upgrade z nepochopitelných důvodů nenabízí. Začal jsem tedy na Internetu hledat informace, jak možná co nejčistěji z disku dostat předchozí verzi.

V jedné diskusi byl odkaz na Norton Antivir Removal Tool, který je schopen odinstalovat z disku NA od verze 2003. S jistou nejistotou a pořádně zazálohovaným diskem jsem spustil Norton Antivir Removal Tool. Po asi 20 minutách si program vyžádal restart (jaké překvapení). S napětím jsem čekal, zda Windows naběhnou. A naběhly. Tedy přišel čas spustit upgrade, respektive plnou instalaci NA 2006. Po 20 minutové instalaci opět žádost o restart. Následuje opětovné naběhnutí a samozřejmě stahování aktualizací jak programu, tak informací o virech, další 15 minut a následováno třetím restartem. Po restartu začínají kontroly disku, které zaberou další podstatný čas – u mého 250 GB disku to byla 1:30.

Kdo by na začátku řekl, že instalace jednoho prográmku zabere skoro 3 hodiny? No ale na druhou stranu, viry to chytá dost spolehlivě.