11.03.2005 Trocha kultury přímo v centru Prahy

Ladislav Kamarád: Mezi zemí a nebem III (výstava fotografií)

V ambitu kláštera u Panny Marie sněžné (Jungmannovo náměstí) je do 16. března otevřena výstava fotografií Ladislava Kamaráda. K vidění je zde asi 40 velkoformátových fotografií z Jižní a Střední Ameriky, z Africké Namíbie, ale k vidění je také několik fotografií z České republiky. Několik snímků je foceno z letadla.

Tématicky je výstava zaměřena na fotografie z přírody. U drtivé většiny fotografií si návštěvník říká, že to snad ani není možné takto vyfotit. A také není – fotky jsou upravovány na počítači. Ale to nikterak nesnižuje nespornou kvalitu těchto fotografií. Fotografie Vás do sebe doslova vtáhnou, jak sytostí barev, tak zachycením toho správného okamžiku. Nejvíce mě zaujala fotografie večerní duny. U této fotografie si člověk, který nikdy nebyl na poušti uvědomí, že písek může být stejně velký živel jako třeba vítr nebo voda. Celá prohlídka výstavy je tak na 45 minut času.

I na výstavě těchto nádherných fotografií se vyskytlo podle mého názoru několik nedostatků:

01) Umístění - fotografie jsou umístěny přímo naproti oknům. Návštěvník tedy musí dlouho vybírat pozici, odkud se dívat, aniž by měl uprostřed fotografie okno.

02) Technické údaje – určitě by to zajímalo mnoho nadšených fotoamatérů, kdyby pod každou fotografií byly umístěny parametry, se kterými byl snímek nafocen.

03) Popisky situace – jsou nyní uvedeny pouze k tématickým celkům, tedy vždy k několika fotografiím najednou. Každá z fotografií určitě byla vyfocena za jiné situace a u každé fotografie by tak mohl být její příběh.

Cena pro dospělého je 50 Kč, ale kdyby se vychytaly nedostatky výše popsané, myslím, že by vstupné mohlo být klidně dvojnásobné.