06.06.2005 Sazka aréna zasypaná rýží

Tanec Praha: Cloud gate dance theatre of Taiwan

Od kamarádky Ann, které bych chtěl tímto poděkovat, jsem dostal lístky na zahájení festivalu TANEC PRAHA. Slavnostní zahájení proběhlo v Sazka aréně a na úvod zde vystoupila Taiwanská taneční skupina Cloud gate dance theatre of Taiwan.

Přiznám se, že jsem čekal něco jiného, než jsem viděl. Tuto moji poznámku neberte ani jako negativní ani jako pozitivní, je to pouze konstatování faktu. Celé představení se odehrává v rychlosti o několik stupňů nižší, než jsme zvyklí. V průběhu celého představení stojí v popředí zcela nehybný meditující mnich, který je zasypáván rýží. V materiálech je napsáno, že to představuje kontrast s pohybem, který se odehrává na scéně okolo něho. Mě to spíše přišlo jako určitý symbol věčnosti, pomíjivosti času nebo jako vyjádření určitého klidného nekonečna.

Představení se dělilo do několika částí, většina u nich byla i divácky rozpoznatelná jako třeba Obřad stromu, Obřad ohně. Tyto části pak vždy vyplnila část Modlitba a část Na cestě. Za tančícími postavami se pohyboval muž, který rýži uhrabával po tanečnících zase do určitého pořádku. Tomuto muži také patřil závěr představení, kdy dobrých 20 minut nedělal nic jiného, než že jeviště uhrabával do kruhového vzorce. Nutno dodat, že asi 20 lidí neměla pro tuto závěrečnou 20ti minutovou scénu pochopení a odešla. Další část neodešla, ale neustále nemohla pochopit, že to účinkující myslí vážně. Zaslechl jsem za sebou věty typu: „No co je tohle za představení“ nebo „On to snad bude urovnávat až do konce“. Taneční skupina Cloud gate dance theatre of Taiwan zde vystoupila již v roce 2002 a místo rýže ukázala představení s vodou. Podle očitých svědků to bylo představení o něco lepší, než to nynější s rýží.

Postřeh 1 - ačkoli bylo zpřístupněno pouhých 6 sektorů, i tak měla část lidí velký problém si sednout na správné místo. Vždy u nich nastal pak velký údiv, když je někdo s lepším orientačním smyslem vyhodil ze sedadel. A nutno dodat, že chyba rozhodně nebyla na straně značení jednotlivých sektorů nebo řad v Sazka Aréně.

Postřeh 2 - bezpečnostním prohlídky v Sazka aréně. Bezpečnostní kontrola zcela ignorovala na mém batohu kromě hlavní kapsy všechny ostatní. Přehlédli tak mobilní telefon a PDA. Pochopitelně jako případný terorista jsem tam místo těchto v celku bezpečných přístrojů mohl mít i přístroje o poznání nebezpečnější. Pokud už tedy jsou u vchodu bezpečnostní prohlídky, mají být důkladné. V opačném případě jsou zbytečné a je možné je zrušit.