25.05.2005 V Praze se ukázala skupina STOMP

STOMP tanečně rytmické představení

Možná i vás rodiče v dětství strašily slovy "Když se nebudeš dobře učit, budeš zametat chodníky." Že to v ojedinělých případech nemusí být až tak nezajímavá a nevýnosná práce dokazuje skupina STOMP. A co vás na představení bude čekat?

Napadá mě jeden citát, z amerického seriálu Krok za krok (Step by step), kde po neúspěšné výletu do přírody, který vymyslel Frank, je na řadě Carol s výběrem programu a její monolog končí "....ano, jdeme do OPERY!! A bude to těch 6 NEJLÉPE strávených hodin, jaké si dovedeš představit". Tedy STOMP je 1,5 hodiny rámusu, rytmu, bouchání, pokašlávání, tleskání, luskání, podupávání, kopání, plácání, no zkrátka všeho, co vydává nějaký zvuk. Samozřejmě, že kromě vlastního těla jsou použity různé rekvizity. Fantazie v použití rekvizit je poměrně široká a skoro by se dalo říct co ulice dá.

Představení začíná v rytmu smetáků. Možná kdyby si STOMP vybrali místo Kongresového centra nějakou špinavější část Prahy, mohlo se spojit užitečné (vydělávání peněz) s užitečným (úklid Prahy). Kdyby navíc přijeli po povodních, tak mohli určitě mezi své nástroje zařadit mnoho nového. Krátce po košťatech, přišly na řadu dřezy. Opravdové mycí dřezy. Aby po JAZZu náhodou nevznikl nový směr DŘEZ, ostatně kdo z nás ví, jak vznikl JAZZ, že ano. Ale ne všechny nástroje měly stejnou úroveň, k těm slabším bych započítal: basketbalové míče, tyče nebo mlácení do různých plechů nad jevištěm. K průměrným pak prázdné barely od vody, popelnice či židle. Jako výborné mohu označit show se zapalovači, velkými barely nebo s hadicemi. Do samostatné kategorie originálních nástrojů bych zahrnul pomůcky jako noviny, co se našlo v koši a instalatérské zvony.

Seděl jsem v Kongresovém centru v předposlední řadě a příště bych zvolil minimálně něco více uprostřed nebo blíže jevišti. Na kvalitu zvuku to ovšem nemělo žádný vliv. Podle mého odhadu z 1700 míst jich bylo obsazeno tak 1300. Cena lístku byla 1120 Kč a podle mého názoru by více odpovídala cena někde okolo 700 Kč. Při psaní článku jsem ještě ověřoval všechny ceny, nejnižší byla za 970 nejvyšší pak za 1420. Účinkující se několikrát během představení pokoušejí vtáhnout publikum do svého představení pomocí tleskání. Během představení není dovoleno pořizovat jakékoliv audio-vizuální materiály a na protest proti této politice neuveřejním na konci článku žádné odkazy na akci, ani žádné odkazy na fotografie.

Závěr: Představení určitě stojí za ty peníze vidět, nicméně si každý musí rozmyslet, zda chce utratit cca 1000 Kč za 1,5 hodiny show.