LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie


Ekonomie jako pohádka od prof. Holmana

30.03.2005 Všichni členové parlamentu a vlády by měli mít povinnou četbu
Kniha Ekonomie, jejímž autorem je prof. Robert Holman, vedoucí katedry ekonomie na Vysoké škole Ekonomické v Praze, čerstvě jmenovaný člen bankovní rady ČNB a dlouholetý ekonomický poradce ministra financí, později premiéra, předsedy poslanecké sněmovny, nyní prezidenta České republiky Václava Klause. Jméno Holman je v ekonomii pojmem nejen díky jeho kariéře, ale díky ojedinělé publikaci, jíž je prof. Holman autorem.
Ekonomická pohádka. Tak nějak by se dala nazvat celá polovina knihy, kde autor na příkladech ze života ukazuje ekonomické souvislosti. V krátkých „povídkách“ vystupují postavy se jmény Alf, Beáta, atd. nebo například země Alfa, Beta a další. Nechybí zde ani notná dávka humoru. Tak například při vysvětlování toho, kolik lidé chtějí mít peněžních prostředků na krytí nenadálých situací, argumentoval autor zhruba následovně: „Vezměte si například fakt, že pan Novák musí disponovat určitou výší opatrnostních peněžních zůstatků na krytí mimořádných a neodkladných situací. Velmi snadno se totiž může stát, že paní Nováková pocítí nenadálou a mimořádnou potřebu nových bot od Gucciho“... Povídky jsou od ostatního textu odděleny jiným podkladem a rámečkem, stejně tak jako další části knihy a těmi jsou konkrétní případy, které se skutečně udály – jedná se například o vývoj HDP v samostatné České republice, vývoj nezaměstnanosti, inflace atd. Nejsou zde ovšem informace pouze o České republice – články o radikálním ozdravení státní pošty v Austrálii, o hospodářské krizi 30.let, o ropných šocích let 80. nebo o hyperinflaci v německých zemích po 1. světové válce, jsou vskutku velmi poutavé. (Poznámka autora: jeden významný ekonom kdysi prohlásil, že ekonomie je nudná věda – tato kniha je úžasná a jedinečná právě tím, že jako jediná činí toto tvrzení neplatným).

Bývá zvykem členit ekonomii na makroekonomii (ekonomie ve státním měřítku) a mikroekonomii (ekonomie podniků, rodin, firem). Profesor Holman se tomuto členění v knize Ekonomie vyhnul. Všeobecně platí, že ekonomie je nauka o křivkách a vzorcích (tak bohužel bývá chápána a vyučována – vím to z vlastní zkušenosti). Profesor Holman s tím radikálně nesouhlasí – ekonomie je hlavně věda o ekonomickém chování subjektů – lidí a podle toho se k ní má také přistupovat. V tomto duchu je celá kniha napsána. Je sice „pěkně tlustá“, ale zato neobyčejně čtivá a zajímavá. Je přesným důkazem toho, jak lze pomocí jednoduchosti vysvětlit základy ekonomie.

A co se v knize mimo jiné dozvíte? Největším aktuálním omylem společnosti je fakt, že se zaměňují dva termíny – hospodářský růst a růst nominálního nebo reálného HDP. Jsou to dvě radikálně odlišné věci. Když pan ministr či premiér hovoří o tom, že ekonomika roste, mluví o zvýšení spotřebovaného HDP za uplynulá období. Kdyby si ovšem přečetl „Holmana“, moc dobře by věděl, že nemluví pravdu. Ekonom, který při pohledu na čísla ukazující vývoj HDP po dobu 5 let, konstatuje kladný hospodářský růst, musí být velmi opilý, protože pětileté období je na takové konstatování příliš krátké – za optimální je považováno období 10 let. Zkrátka a dobře hospodářský růst není nějaké meziroční procento, je to zvyšování schopnosti dané ekonomiky vytvářet vyšší HDP efektivněji a hospodárněji – hospodářský růst je zvyšování tzv. potenciálního HDP a ten lze měřit pouze a jen za delší časová období a hlavně zpětně.

V této souvislosti jsem nucen zdůraznit, že současný ministr financí Bohuslav Sobotka, nebyl schopen na jedné tiskové konferenci odpovědět, co je to Lafferova křivka – to patří do základních ekonomických znalostí. Je mi v podstatě jedno, že našemu ministerstvu financí „šéfuje“ právník, ale není mi jedno, když se takový člověk neseznámí se základním ekonomickým vzděláním. Obecněji řečeno by české politice velmi výrazně prospělo přidělit tuto knihu ke každému senátorskému, sněmovnímu i vládnímu křeslu jako povinnou četbu.

Informace o knize
Název : Ekonomie
Autor : prof. Robert Holman
Nakladatelství : CH Beck - Beckovy ekonomické učebnice
Vydání : 3. aktualizované
Datum vydání : 10/2002
ISBN : 80-7179-681-6
Vazba : vázaná
Počet stran : 736
Cena : 750,- Kč (přes e-shop 712,50 Kč, s kartou ISIC sleva 20%)


Související odkazySouvisející odkazy

Nakladatelství CH Beck - Zde si můžete knihu koupit


DISKUSNÍ FÓRUM NA TYL.CZ
diskusní fórum čtenářů  

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vloďż˝it prďż˝spevek

Titulek Jméno Datum

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vložit příspěvek


Fotografie


NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda