LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie


Pád Třetí říše (Der Untergang)

20.04.2005 Válečný film od režiséra Oliver Hieschibiegel
Myslím, že se nezmýlím když řeknu, že na film Pád třetí říše byl na FFo5 největší nával ze všech ostatních filmů vůbec. Nechci se v tomto článku vracet k obsahu jako takovému. Ten myslím byl pro všechny jasný a srozumitelný. Ale chtěl bych osvětlit některé dobové souvislosti, které nebyly z filmu přímo zřejmé.
Určitě jednou z prvních věcí, která zaujala byla neochvějná víra ve vůdce a jeho neomylnost. Tuto víru je potřeba vidět v kontextu od nástupu Adolfa Hitlera k moci (1933), přes jeho vítězství v Evropě, až po jeho konec. Adolf Hitler byl výborný řečník a uměl promlouvat k davům. Tuto vlastnost měl na české politické scéně například Miloš Zeman. A ač se nám to může zdát odporné Adolf Hitler měl i určité charisma, kterým doslova oslepil velkou část německého národa, ale i svých spolupracovníků. A ostatně byl to on a nikoliv armádní generálové, kdo vymyslel obsazení Porýní, Rakouska, Československa, západní Evropy, části Evropy a k jeho škodě i vpád do Ruska. To byl jeden z hlavních důvodů, proč za ním lidé (včetně dětí z Hitlerjugend) šli až do úplného konce.

Ve filmu bylo také vidět, že se Hitler hádal se svými generály. To ovšem nebylo nic nového. Spory s armádními generály měl Hitler vždy, například velká část armády byla proti obsazení Československa s poukazem, že si Německo nemůže takové vojenské dobrodružství dovolit. Proto také Adolf Hitler více spoléhal na oddanější jednotky SS, ve které měl téměř neomezenou důvěru.

Nedílnou součástí, dnes by jsme řekli mediálního obrazu Adolfa Hitlera, byla také silná propaganda.
Pro běžného němce nebylo snadné rozpoznat realitu, když mu byly odříznuty veškeré informační zdroje, jak by se k ní mohl dostat. Ti z nás, kteří si vzpomenou na komunistickou propagandu před listopadem 1989, si to zajisté dokážou představit živěji. Myslím, že to dobře vystihl Václav Havel ve své knize Moc bezmocných:

Proto je život v něm (post-totalitním systému) skrz naskrz prorostlý tkání přetvářky a lži; vláda byrokracie se nazývá vládou lidu; jménem dělnické třídy je zotročena dělnická třída; všestranné ponížení člověka se vydává za jeho definitivní osvobození; izolace od informací se nazývá jejich zpřístupněním; mocenská manipulace veřejnou kontrolou moci a mocenská svévole dodržováním právního řádu; potlačování kultury jejím rozvojem; rozšiřování imperiálního vlivu je vydáváno za podporu utlačovaným; nesvoboda projevu za nejvyšší formu svobody; volební fraška za nejvyšší formu demokracie; zákaz nezávislého myšlení za nejvědečtější světový názor; okupace za bratrskou pomoc. Moc je v zajetí vlastních lží, proto musí falšovat. Falšuje minulost. Falšuje přítomnost a falšuje budoucnost. Falšuje statistické údaje. Předstírá, že nemá všemocný a všeho schopný policejní aparát. Předstírá, že respektuje lidská práva, Předstírá, že nic nepředstírá.

Propagandu pro Hitlera zajišťoval nechvalně známý Goebbles a v tomto směru z pohledu vůdce odvedl (naneštěstí pro Němce) více než dobrou práci. Nicméně ani propaganda, ani informační embargo nemůže omluvit masové dobrovolné účasti na Hitlerových přehlídkách nebo hlasování ve volbách (dokud ještě nějaké volby byly) pro Hitlera. Stejně tak velká část němců ochotně přijímala německé počáteční úspěchy v první fázi války. O to horší pak pro ně byla realita každodenního bombardování, zničených měst či konečné porážky.

Se vzpomínkou na hrůzy druhé světové války by jsme pak neměli zapomínat, že to mj. začalo u hesel jako EIN VOLK (jeden národ), EIN FÜHRER (jeden vůdce), EIN DEUTSCHLAND (jedno Německo) nebo třeba LEBENSRAUM (životní prostor).

Doporučená literatura:
James Lucas: Poslední rok Německé armády
Cornelius Ryan: Posledni bitva
Len Deighton: Blitzkrieg

Související odkazySouvisející odkazy

Česko-Slovenská filmová databáze - informace o filmu Pád Třetí říše
Do kina - recenze filmu Pád Třetí říše.


DISKUSNÍ FÓRUM NA TYL.CZ
diskusní fórum čtenářů  

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vloďż˝it prďż˝spevek

Titulek Jméno Datum

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vložit příspěvek


Fotografie


NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda