LUKI homepage
Úvodní stránka Politika Kultura Cestování Zábava Počítače Běžný den Fotogalerie


Korea: film Old Boy

15.04.2005 Silný příběh, místy velmi drsné scény i humor, to vše lze najít ve snímku Old Boy
Korejský snímek režiséra Park Chan-Wook získal velkou cenu poroty na filmové festivalu v Cannes loni v květnu. Je trochu smutné, že na tomto filmové festivalu dostal nejvyšší cenu údajný dokument amerického režiséra Michaela Moore Fahrenheit 9/11. Old Boy by si v porovnání se zmíněným Fahrenheit 9/11 určitě zasloužil vyšší ocenění.
Daesu je zničehonic uvězněn, aniž by věděl proč a kým byl uvězněn. Prože neproběhl žádný soud, je vězněn pravděpodobně nějakou soukromou osobou. Od svých věznitelů se ani nedozví, jak dlouho bude uvězněn. Navíc je do jeho cely pouštěn každou chvíli omamný plyn. Po 6ti letech vězení si začne zaznamenávat na ruce pomocí tetování počet uvězněných let a když zaznamenává šestou čárku tak s humorem sobě vlastním konstatuje, že příští rok to půjde o něco snadněji. Začne také pravidelně cvičit a trénovat. Na pokoji má také televizi, kterou neustále sleduje. Pomocí železných hůlek k jídlu se pokouší prokopat ven z vězení a po 9tiletém úsilí se mu podaří uvolnit pár cihel.

V tom je zničehonic propuštěn na svobodu. A má jedinou myšlenku - zjistit, kdo ho nechal uvěznil a proč. V sushi baru se seznámí s mladou prodavačkou Mid a následně omdlí. Probudí se v posteli u Mid. Najde svého starého přítele, počítačového experta, a s jeho pomocí chce najít své věznitele. Nakonec ho napadne, že každý den dostával stejné jídlo a tedy je možné najít bistro, které to vaří. Po mnoha ochutnávkách se mu to podaří a od bistra sleduje kam poslíček roznáší jídlo. Tak se mu podaří nalézt své vězení, které se nalézá v jednom patře starého domu. Vtrhne do pracovny dozorce, spoutá ho a chce vědět, kdo si objednal jeho 15tileté vězení. Dozorce to nechce prozradit a tak mu Daesu začne tahat jeden zub za druhým. Nakonec z dozorce dostane magnetofonový záznam objednávky. Daesi si ho vezme a cestu ven si musí probojovat. To se mu nakonec podaří, i když je zraněn na zádech nožem. Venku, na přechodu pro chodce, se zhroutí a někdo ho naloží do auta. Když se zavírají dveře, zjistí, že ten co ho hodil do taxíku, je zároveň objednavatelem jeho uvěznění. Opět se probudí u Mid. Jeho kamarád počítačový expert zjistí část totožnosti a Daesu se dozví, že byt jeho přítelkyně Mid je sledován. Vtrhne do bytu odkud je sledován a stojí tváří v tvář Woojinovi, objednavateli jeho uvěznění. Ten se mu však vysměje a řekne mu, že pokud chce zjistit důvod PROČ ho nechal uvěznit, pak že si ještě musí počkat a nesmí se ho dotknout. Woojin má v ruce ovládání svého kardiostimulátoru a pokud by se ho Daesu dotkl, Woojin by se sám zabil. Daesu se s Mid pokusí utéct z města, což se mu ovšem nepovede, protože všechny jeho věci mají nějakou štěnici. Tady jenom krátká odbočka, pokud jste viděli film Nepřítel státu, tak mi obě scény ohledně napíchnutí štěnicemi a zbavování se jich přišli podobné. Ubytují se v hotelu a Mid se s Daesem poprvé pomiluje. V noci jsou uspáni plynem a na hotelovém pokoji jim Woojin zanechá dárkový balíček s rukou věznitele. Daesu se mylně domnívá, že nyní bude dozorce z vězení na jeho straně. Protože Daetsu ze sebe odstranil všechny štěnice a Woojin ho nemůže najít, tak zabije jeho kamaráda – počítačového experta. Zároveň Daesimu naznačí, že důvod jeho uvěznění byl v tom, že moc mluvil. Daesu začne pátrat v minulosti a zjistí, že to pravděpodobně souvisí s jeho spolužačkou, jejíž je Woojin bratrem.

Odhodlá se to skončit a jde za Woojinem do jeho sídla. Woojin mu vysvětlí, že si stále klade špatné otázky. Daesu se ptá proč byl uvězněn, ale měl by se ptát proč byl propuštěn. Daesu si vzpomene, že jeho spolužačku její bratr Woojin zneužíval a že on o tom věděl a mluvil o tom. Woojin se mu vysměje a ukáže mu fotky jeho dcery, které byly 3 roky, když byl uvězněn. Dauesu pozná, že Mid je jeho dcera. Woojin ji má zrovna na telefonu a hrozí, že to Mid prozradí. Daesu si uřízne jazyk a Woojin telefon zavěsí, aniž by to Mid prozradil. Woojin odjíždí výtahem, ve kterém jeho život končí.

DISKUSNÍ FÓRUM NA TYL.CZ
diskusní fórum čtenářů  

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vloďż˝it prďż˝spevek

Titulek Jméno Datum

Zobraz vybrané    Zobraz vďż˝e     Vložit příspěvek


Fotografie


NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda