08.08.2005 Letní týdenní výlet do Velké Británie

Anglie a Skotsko - den 6.

Ráno naštěstí zjišťujeme, že i Muchničky musí někdy spát, takže přes den je klid. Dnešní první cíl je hrad Urqart na jezeře Loch Ness. Cestou jsme zastavili u pomníku Commandos, které vznikly na přímý rozkaz Churchilla. Ještě než jsme dojeli ke hradu, tak jsme u jednoho mostu museli počkat, než kanálem proplavou lodě.

Hrad, respektive to co z něj zbylo, je z nepochopitelných důvodů umístěn hned u vody a tedy v nejnižším možném místě. Na což také v historii doplatil, protože se ho zmocnila prakticky každá ozbrojená skupina, která šla kolem. Nicméně i ty zbývající trosky určitě stály za prohlídku a jezero Loch Ness v krásném počasí vytvářelo fantastickou podívanou. V místním občerstvení nabízely přímo ukázkový kus rost-beefu, kterému jsem neodolal. Od jezera Loch Ness jsme zamířily k dalšímu hradu a to Eilean Donan Castle.

Vedl k němu velmi pěkný most, který ovšem nebyl obklopen vodou, protože byl zrovna odliv. Místy měl hrad zdi široké až 4,5 metru. Uvnitř byly expozice, které byly historicky poměrně nové a v mnohé připomínaly muzeum Járy Cimrmana. Ještě jsme si udělali vyjížďku na ostrov Skie a byl akorát tak čas na návrat. Na večeři jsme opět zavítali do již včera navštíveného fast-foodu a tentokrát jsme si každý dal něco jiného. Naše rozdílná menu vypadala následovně: fish and chips, hagies*, kebab a mexikan hamburger. Martin nás ještě ukecal, že chce vidět vodopády, které se nacházejí asi 10 mil od Fort Wiliam.

Cestou jsme ještě udělali pár fotografií Ben Nevisu, což je nejvyšší skotská hora - 1400 metrů. Bohužel plán na její zdolání jsme nakonec zrušili (špatná obuv, málo času, nedostatek nadšení u některých jedinců), ale je to alespoň o důvod víc, proč se do Skotska vrátit. Z vodopádů jsme toho moc neviděli, protože už se začalo poměrně rychle stmívat a cesta k nim na posledním úseku nebyla 2× bezpečná. Zbývalo již jen dojet k chatkám a nenechat se na cestě mezi auto a chatkou sežrat muchničkami.

* Hagies - něco na způsob našeho prejtu