20.08.2005 Stožec, České Žleby. Strážný, Horní Vltavice

Šumava 2005 - den 4.

Ráno byla docela přijatelná teplota, takže jsem si vzal jako obvykle tričko s krátkým rukávem. Sešli jsme opět do vesnice, kde jsme nakoupili pečivo. Do penzionu jsem se šel zeptat, zda mají snídani.

Snídaně byla královská – horké kakao, pečivo, sýr, salám, máslo, med, marmeláda a nakonec velký kus borůvkového koláče, který měl poctivou 2 cm vrstvu borůvek. Takto posíleni jsme vyrazili na pochod. Cestou do Českých Žlebů jsme potkali starší manželský pár, se kterým jsme pokecali. Ještě před vesnicí nám to nedalo a předehnali jsme skupinku výletníků bez batohů. Z Českých Žlebů jsme to vzali po silnici na do Strážnýho. Z lehce zatažené oblohy naštěstí pršet nezačalo. Vesnice Strážný se nijak neodlišuje od jiných příhraničních vesniček, tedy bylo zde možno nalézt vietnamské tržiště (trpaslíci už nejsou v módě, nyní se prodávají malé větrné mlýny), bordel, kasino aj.

Od borůvkářů Martin zjistil, kde se dá levně najíst. Restaurace byla zároveň i prodejnou pro rybáře. Po krátké úvaze jsme objednali polívku cibulačku, šumavskou baštu (sekaná, uzené maso, vepřové, knedlíky, bramboráčky a zelí – to vše za 80 Kč) a jako zlatý hřeb jednoho čerstvě vyuzeného úhoře. Simka poznamenala něco ve smyslu, že furt jenom žerem. Odpoledne pokročilo a byl čas vydat se dále do Horní Vltavice. Asi po 2 km jsem vyhlásil 30 minutovou siestu. Simona využila čas ke sbírání borůvek. Po siestě nás čekal výstup do menšího krpálu. Při jeho zdolávání jsme narazili na ohradu se stádem daňků, kteří ovšem utekli, jakmile nás zahlédli. Takže z fotografií typu "já a daněk" nebylo nic.

Nevím, kdo dělal na této cestě značení, ale udávaná nadmořská výška byla minimálně zavádějící. U nejvyššího bodu byla nižší výška než na rozcestí několik desítek metrů níže. Do Horní Vltavice jsme dorazili v pozdním odpoledni. Protože jsme oproti plánu měli náskok, zapadli jsme do údajně nejstarší hospody na Šumavě. Pokud si to dobře pamatuji, tak hospodský říkal rok 1526. Uvnitř hospody se nalézala cedule "Kdo nepije, je podezřelý.", což nám hostinský vzápětí ještě připomenul osobně, když zjistil, že místo 3 piv si dáme na 3 lidi pivo pouze jedno. V hospodě bylo poměrně příjemně a tak jsme zůstali až do zpráv. Díky tomu jsme se dozvěděli, že raketoplán Discovery úspěšně přistál a Šebrle je na MS v Helsinkách po prvním dnu druhý. Ačkoli jsem zde původně nechtěl večeřet, zlákala mě ukázka jídla na vedlejším stole, takže nakonec jsem si dal smažák.

Posíleni jak jídlem tak informacemi jsme se z hospody vydali hledat nocleh. Hned za vesnicí jsme na vedlejší cestě zahlédli vůbec první skupinu lidí s batohama a tak jsme k nim vyslali alespoň pozdrav Ahoj. Tentokrát byl problém najít místo na spaní, protože lesy po obou stranách silnice nebyly vhodné. A mapa neukazovala, že by to dále po silnici mělo být lepší. Nakonec jsme nějaké místo těsně před setměním našli v menším břízovém lesíku. Sice to bylo kousek od silnice, ale noc byla vcelku klidná.