21.03.2005 3x a dost?

Jak to vypadá u ING, když chcete změnit bydliště

ING nám hrdě sděluje, že není obyčejnou bankou a kvalita jejich služeb o tom svědčí. V obyčejné bance dokáží obyčejným způsobem vyhovět obyčejnému přání. V ING dokáží obyčejné přání komplikovaným způsobem nesplnit.

Epizoda I
Podlehla jsem před několika lety vábení ING na jejich Oranžové konto a založila si ho. Od té doby se jednou změnilo jméno konta a 4x se snížila úroková sazba. Vzhledem k tomu, že jsem za tu dobu stejně skoro všechny peníze investovala jinam, příliš mě nízké úroky netrápí. Nadále si konto držím (nemá žádné měsíční poplatky) s tím, že ho příležitostně využívám.
Narazila jsem na zvyky této "neobyčejné banky" při triviální záležitosti, jakou je změna adresy trvalého pobytu.
První nepříjemnost je, že tam člověk musí osobně s občankou. Nevím, jak jinde v republice, ale v Praze můžete jedině do Oranžového domu. Tak jsem tam jela i s novou občankou. V této neobyčejné bance jsou opravdu nekonformní a zdůrazňují to tím, že nemají žádné přepážky, takže vás obsluhují vestoje u téměř barových stolků. Nezáleží mi na formě, ale na výsledku. Ten je ale žalostný.
Poté co jsme se stewardkou (nebo co mají, když ne přepážkářky?) vyplnily formulář a ona ofotila mojí občanku (což se prý nesmí) tak mě nechala podepsat žádost. Upozornila mě, že to musí být podle podpisového vzoru.
Nevím, jak jsem se před lety podepsala, když si účet obsluhuji elektronicky, tak ani nevím, jestli mi změnu provedou. Na místě mi nemohou podpis ověřit (nemají přece přepážky) - až na klientském středisku. To je ale jinde a klientům nepřístupné. No, co nejhoršího se může stát? Zavolají mi, že změnu nemůžou udělat a přijdu si znova, ne? Tak jsem si to doma překontrolovala. Samozřejmě, že jsem se podepsala jinak.

Epizoda II (za týden)
Volali mi, že jsem se opravdu podepsala jinak. Dalo se to čekat. Jelikož už měli ofocenou a ověřenou občanku, poslala jsem dopisem vyplněný formulář, který jsem našla na jejich webu. Světle oranžová barva na žlutém podkladu po vytištění na černobílé tiskárně nepřipomíná zrovna něco čitelného. Spoluprací s monitorem lze ale odhadnout, jak se kolonky jmenovaly a s trochu stopovacího talentu i vyplnit.

Epizoda III (za další 3 dny)
Volali mi, že už ke změně trvalého pobytu potřebují jenom, abych je zažádala ještě o změnu čísla občanky. Nepomohlo žádné přesvědčování, že se nyní občanka mění s každým bydlištěm a mají ji ofocenou. Prostě jsem v těch neviditelných kolonkách přehlédla ještě tu, kde mám zaškrtnout, že zároveň žádám o změnu čísla občanky. Teď mi nemůžou změnit adresu, protože jsem jí prokázala jinou občankou, než tou, se kterou jsem si účet zakládala. Na dotazy, proč mi to nemohla říci ta paní (co není přepážkářka) nebo alespoň ta druhá paní (co mi volala kvůli podpisu) jsem nedostala odpověď. Zato mi operátorka zopakovala (při vědomí toho, že se hovory nahrávají), že mě upozornila, co je třeba a že tedy vím, že mi adresu nezmění. Velmi důrazně mě upozornila, že nejsou obyčejná banka a nemají obyčejné přepážky.
Já mám zase z této procedury pocit, že nemají ani obyčejné služby.

Tím mi právě došla dobrá vůle. Tak nezmění. A já jim na oplátku už nebudu posílat žádné peníze. Možná si myslíte, že by bylo lepší účet zrušit. Pro mé klidné spaní ano, ale umíte si ten proces představit? Raději tam nechám účet, ze kterého elektronicky a bez ohledu na bydliště vyberu i zbylé peníze a nechám jim tam mrtvý otevřený účet. Budu jim strašit v databázích jako duch i se svojí starou adresou. Po velmi dlouhé době mi na ní začnou psát, proč už jejich služby nevyužívám, ale já se to nedozvím. Také oni se nedozví, proč je nevyužívám. Nakonec smlouvu možná vypovědí sami. Každopádně já si najdu lepší místo pro své úspory.