10.06.2005 Zbytné a nezbytné funkce mobilních telefonů

Ideální mobilní telefon pro práci

Mobilních telefonů v ČR je podle dostupných údajů více než obyvatel. I když hodnoty udávané operátory jsou spíše informací o počtu telefonních čísel a neodpovídají tedy počtu přístrojů 1:1, i tak počet mobilních telefonů dosahuje závratných hodnot. Nicméně průzkumů ukazujících, jak jsou uživatelé spokojeni se zakoupeným přístrojem nebo co všechno jim v nabídce chybí je velmi málo. V následujícím článku se budu snažit popsat, které funkce a vlastnosti považuji za klíčové pro mobilní telefon určený hlavně k práci.

Výdrž telefonu - chce to alespoň týden
Mám nejasný pocit, že s výdrží je to stále stejné nebo možná, že to má klesající tendenci. Když se objeví lepší baterie, tak se zároveň buď zvětší display nebo zvětší počet zobrazovaných barev. Pracovní telefon nemusí mít barevný display a velikost display může být průměrná. Očekával bych, že na jedno nabití by telefon mohl vydržet tak týden, bez vypínání na noc a s běžným provozem, řekněme 100 minut telefonování. V tomto směru jsem nejlepší zkušenost udělal s dnes již historickou Nokií 6110 – ten týden vydržela. Následující telefon, který jsem měl Nokia 7110 již vydržela tak 3-4 dny a můj současný telefon Siemens SK65 je na tom podobně, tedy také asi 4 dny.

Rozsáhlý telefonní seznam - 500 položek je minimum
Tento bod už naštěstí dnes není větším problémem. Za minimum považuji uložit si 500 jmen a u každého mít možnost zaznamenat několik telefonních čísel i s faxem a emailem. Jako samozřejmost předpokládám možnost zálohování tohoto seznamu do počítače. Vedle rozsáhlého telefonního seznamu by telefon měl obsahovat i kvalitní diář.

Odolnost
Vzhledem k častému použití by telefon neměl být citlivý na občasný pád nebo na horší prostředí. Stejně tak by měl vydržet při běžném používání několik let. Nokia 7110 se mi odporoučela bez zjevné příčiny asi po 4,5 letech provozu.

Dobře stisknutelné klávesy
Zdánlivě maličkost, ale klávesy jsou to, na co na telefonu šaháme nejčastěji. Stisknutí by nemělo být samovolné, ani příliš těžké a ještě by nám mělo vyhovovat a měly by být dostatečně velké, aby vůbec šly stisknout – většinou píšeme palcem.

Možnost komunikace
Infraport a Bluetooth je u telefonů určených pro práci už samozřejmostí, i když infraport už začíná být na ústupu. Podle mě by se mohla přidat ještě možnost Wifi.

Připojení k Internetu
Zde asi není co objevovat GPRS a EDGE v současné době by mělo být už také standard u všech managerských telefonů.

Následující vlastnosti nejsou sice z těch nejvíce důležitých, ale jsou minimálně potřebné: hlasité handsfree, rychlá změna režimu telefonu (běžný/jednání/soukromý), dobrá citlivost na signál.

Na druhou stranu si myslím, že některé funkce a vybavení by mobilní telefon pro práci mohl postrádat: fotoaparát, mp3 přehrávač, barevné kryty a skinování prostředí.