24.06.2005 Drobná recenze nové squash rakety.

Squash raketa Tecnifibre Texalium Suprem 130

Moje stará squash raketa se odebrala do věčných lovišť. Lépe řečeno jsem jí k tomu výrazně dopomohl. Po jednom nezvládnutém úderu, jsem s ní v návalu emocí praštil o zem. A to byla asi ona příslovečná poslední kapka a nalomil se mi rám, nicméně jsem s ní ještě aktuální hru dohrál. A tak mi nezbylo nic jiného, než se poohlédnout po nové.

Poohlédl jsem se pochopitelně na Internetu. Překvapilo mě, jak málo je on-line obchodů se zaměřením na squash. Během zjišťování nabídky, jsem si udělal představu o množství jednotlivých parametrů, které je potřeba vyhodnotit. Mezi základní patří tyto 2:

01) Materiál, ze kterého je raketa vyrobena. Ten ovlivňuje především možnou zlomitelnost rámu a také váhu rakety.

02) Váha rakety - ta se pohybuje mezi 130 - 220 gramy.

Mezi další vlastnosti patří velikost hlavy v cm2, vyvážení rakety a to buď do hlavy nebo do ruky, tvrdost výpletu a typ základního gripu. Čím menší hlava, tím lépe vyberete míč z rohů, ale zase snižujete pravděpodobnost, že se do míče vůbec trefíte. Vyvážení squash rakety do hlavy je lepší pro silové údery. Naopak vyvážení do ruky je pro techničtější hráče. Pochopitelně to co si člověk myslí, že mu bude vyhovovat je jedna věc a praxe věc druhá. Jeden z obchodů nabízel možnost zapůjčení vybraného modelu za velmi slušných podmínek.

Můj výběr se snížil v podstatě na 3 značky a to: Tecnifibre, Dunlop a Oliver. Sehnat na netu Oliver se ukázalo být nad moje síly. Výběr se tedy zúžil na značky Tecnifibre a Dunlop. Nakonec zvítězila raketa od Tecnifibru a to konkrétně Tecnifibre Texalium Suprem 130 s cenou mírně pod 3000 Kč. Zbývalo vybrat si obchod. Mezi třemi jsem se nakonec rozhodl pro ten blíže u Prahy. Raketu jsem obdržel asi 3 dny od objednávky. Pouzdro na raketu je uzavřené a chrání tak celou raketu, na rozdíl od druhého typu pouzder, které chrání pouze hlavu.

Ještě ten stejný den jsem měl možnost si ji vyzkoušet přímo v zápase. Do ruky sedne výborně. Protože je velmi lehká, je nutné při úderech zvětšit jejich razanci. Popřípadě asi bude nutné nechat časem vyměnit výplet za tvrdší. Za největší změnu oproti staré raketě považuji záchranu už ztracených míčů. Obzvláště citelné je to u vybírání míčů v rozích, kde nyní dokáži vrátit i dobře umístěné míče. Za slabou stránku rakety považuji grip (základní omotávka). Na staré raketě jsem měl instalovaný grip od HEADu a byl naprosto výborný. Hlavní předností starého gripu od HEADu byla jeho neklouzavost v případě propocených rukou. Možná bude také potřebovat časem nový, tvrdší výplet. Celkový dojem z rakety i zkušenost je po přibližně 10 hrách dobrá. Nicméně uvidím, jak bude vypadat po 2 letech pravidelného hraní.
---
Vše podstatné o squashových raketách, použitých materiálech a
technologiích, recenze a hodnocení a spoustu vybavení na squash je
možné najít na serveru www.rakety.cz
.


Sport obchod